This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 0.83 PLN!
Strona główna Aktualnosci Statut Rodo Kontakt

II Rodzinny Rajd Rowerowy

Dodany: 2019-06-07

Rodzinny Rajd Rowerowy 2 czerwca 2019 – śladami naszej lokalnej historii
Trasa przejazdu
Olszanka- Hadynów- Próchenki- Klimy – Olszanka (ok. 30 km)
W Hadynowie braliśmy udział we Mszy św. i odszukaliśmy kamień z odciśniętym kopytem ślepej kobyłki, która zgodnie z przekazywaną legendą sama z lasu ciągała drzewo na budowę kościoła i przy końcu budowy zachorowała i padła pod drzwiami świątyni. Podziwialismy również zabytkowy Kościoł, wybudowanego w XVII – XVIII w. i wpisanego do rejestru zabytków.
W tej miejscowości odwiedziliśmy również cmentarz rzymskokatolicki, założony na pocz. XIX wieku. W środkowej jego części zlokalizowana jest kaplica z 1947 r. upamiętniająca męczeńską śmierć ks. Niedzielaka, prześladowanego przez UB. Na cmentarzu znajduje się m.in. klasycystyczny nagrobek właściciela ziemskiego Franciszka Bienieckiego (zm. w 1813 r.), kilka nagrobków z II poł. XIX w. oraz mogiły ofiar zbrodni hitlerowskich.
Następnie przyjechaliśmy do Próchenek gdzie zatrzymamy się na: cmentarzu parafialnym i starym cmentarzu wojennym pochodzący z czasów I Wojny Światowej, który był niedawno poddany renowacji oraz odwiedziliśmy miejsca w lesie, gdzie znajdują się tablice upamiętniające 14 Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II Wojny Światowej.
Oczywiście po drodze podziwialiśmy piękno naszej nizinnej gminy. Zwłaszcza wiosną i latem jest co podziwiać. Na mecie, czyli w Olszance tradycyjnie rozpaliliśmy ognisku i upiekliśmy kiełbaski.
Rajd to nie tylko fizyczny wysiłek i aktywne spędzanie wolnego czasu, ale również zdobywanie wiedzy na temat naszej lokalnej historii.


[Logowanie]