Strona główna Aktualnosci Statut Rodo Kontakt

"Para-buch! Książka w ruch!"

Dodany: 2019-09-20

Wśród 100 bibliotek z pięciu województw (lubelskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskim) biorących udział w pilotażowym projekcie "Para-buch! Książka w ruch!" znalazła się Gminna Biblioteka Publiczna w Olszance. "Para-buch! Książka w ruch!” to nowatorskie przedsięwzięcie przede wszystkim promujące literaturę popularnonaukową. Program realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z niemiecką fundacją Deutsche Telekom Stiftung.
Celem projektu jest:
– promocja czytelnictwa książek popularnonaukowych wśród dzieci w wieku 3-10 lat.
- kształtowanie umiejętności językowych młodszych dzieci (w wieku 3-10 lat)
- rozwój zainteresowań młodszych dzieci (w wieku 3-10 lat) nauką i światem, który je otacza
- zebranie doświadczeń i pomysłów na działania bibliotek popularyzujące naukę wśród młodszych dzieci, połączone z głośnym czytaniem.
Od października w Bibliotece będą organizowane spotkania obejmujące głośne czytanie oraz działania popularyzujące książkę i wiedzę w zakresie dziedzin STEM, czyli informacji z takich dziedzin jak: matematyka, technologia czy nauki przyrodnicze. W zajęciach będą uczestniczyli również wolontariusze. Wśród listy książek rekomendowanych do przeprowadzania spotkań znalazły się m. in.: „Gabinet anatomii” Kate Daviesa, „Drzewa” Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego oraz „Zwierzęta, które zniknęły” Nikoli Kucharskiej - książki te zostały przekazane bezpłatnie dla Biblioteki przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Projekt już od kilku lat Deutsche Telekom Stiftung realizuje w Niemczech, a od niedawna także w Rumunii. Na potrzeby projektu została opracowana również strona internetowa www.parabuch.org, na której można znaleźć informacje o projekcie oraz materiały przygotowywane dla bibliotek prowadzących zajęcia. Materiały te, to inspiracje do prowadzenia gier i zabaw wokół wybranych książek popularnonaukowych, a także przykłady przeprowadzania prostych eksperymentów naukowych. Projekt będziemy realizować do sierpnia 2020 roku Zapraszamy dzieci do udziału w tych zajęciach. Na pewno warto poszerzać wiedzę z nauk ścisłych już od najmłodszych lat.


[Logowanie]