Strona główna Aktualnosci Statut Rodo Kontakt

Warsztaty florystyczne

Dodany: 2020-10-16

1 listopada to ważny dzień, kiedy chcemy, aby groby naszych bliskich wyglądały wyjątkowo. Dla wielu z nas coraz istotniejsze jest, jak będą wyglądały kwiaty, które tego dnia położymy na grobach. Czy godnie upamiętnią naszych krewnych, czy będą pasować do ludzi, których znaliśmy i pożegnaliśmy? Taka potrzeba była powodem zorganizowania przez Bibliotekę w Olszance warsztatów florystycznych. Zajęcia poprowadziła Anna Matyszczak - pracownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Siedlcach. Tym razem do kompozycji zostały wykorzystane sztuczne podkłady i sztuczne kwiaty. Wykorzystując te materiały, przy dużej pomocy instruktorki, staraliśmy się sami wyczarować najpiękniejszą wiązankę. Przy okazji spotkania Pani Ania zwróciła uwagę na gatunki kwiatów, które możemy wykorzystać w wieńcach oraz na ich kolorystykę.
Wykonanie wieńca na Wszystkich Świętych nie jest może tak trudne, jak mogłoby się to wydawać. Niemniej, korzystając nawet z gotowych podkładów, praca wymaga od nas dużej dawki cierpliwości i dokładności. Niezwykle istotną sprawą jest dobór odpowiednich kwiatów. Najpopularniejszymi kwiatami są kalie i to właśnie one są najczęściej wybierane na kompozycje, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy wykonywaniu wiązanki na cmentarz wybrać inne gatunki kwiatów sztucznych, które do złudzenia przypominają żywe okazy.
W naszej kulturze najczęściej wybieranymi barwami kwiatów do wiązanek na cmentarz są biele, odcienie kremowe i czerwienie. Warto jednak zastanowić się nad wyborem innych kolorów. Zielenie, fiolety oraz pastelowe odcienie będą wyglądały elegancko i stonowanie, ciekawym wyborem są kwiaty w kolorze lawendowym, który symbolizuje pamięć i jednocześnie przywiązanie do zmarłej osoby. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie maksymalnie dwóch tonacji kolorystycznych, aby grób zmarłego był udekorowany skromnie, ale jednocześnie przyciągał uwagę innych.
Kompozycja wykonana przez instruktorkę Annę Matyszczak wyróżniała się prostotą, naturalnością a wykonana została w jesiennych - rudych barwach


[Logowanie]